Pompa głębinowa wybija termik i wyłącza się? Poznaj możliwe przyczyny problemu

Pompy głębinowe nie bez powodu nazywane są także pompami wirnikowymi, co już na wstępie wiele tłumaczy na temat ich konstrukcji. Może pracować zarówno w pionie, jak i poziomie, a jej działanie opiera się na promieniowym lub diagonalnym układzie wirników.

Budowa pompy głębinowej

Zestaw wirników osadzonych na wspólnym wale napędzany jest energią elektryczną i uruchamia się wyłącznie w momencie poboru wody do instalacji. Sprzęgło przenosi napęd silnika na system wirników łopatkowych, które zaczynają się poruszać, wtłaczając do obiegu ciecz. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są dodatkowo wyposażone w specjalny czujnik poziomu wody oraz bezpieczniki, które chronią przed uszkodzeniem sprzętu, który może być spowodowany przegrzaniem lub spięciem elektrycznym. Fachowo nazywamy je termikami. Zdarza się, że termiki „wybijają”, a urządzenie przestaje działać. Nie oznacza to jednak, że sprzęt uległ całkowitemu uszkodzeniu, a jedynie zostaliśmy poinformowani przez system zabezpieczający o zaistnieniu niebezpieczeństwa przegrzania lub spalenia silnika.

Wybijanie termika w pompie głębinowej - przyczyny

Pierwszą i najczęstszą przyczyną wybijania bezpiecznika jest nadmiarowy przepływ wody powodujący pracę silnika poza normalnymi parametrami przez co następuje nagrzewanie się urządzenia. Innymi problemami mogą być: nieprawidłowe ciśnienie w zbiorniku, zbyt wysokie obciążenie silnika lub zanieczyszczenie pompy głębinowej przez różnego rodzaju osady lub muł.

Z większością wyżej wymienionych problemów, mogących powodować wybijanie termika, możemy poradzić sobie samodzielnie. Jednorazowo wybity bezpiecznik możemy spróbować umieścić ponownie. Może okazać się, że problem wystąpił wyłącznie w danej chwili, a urządzenie znów będzie działać. W przypadku gdy termik „wybija” ponownie, sytuacja jest nieco bardziej złożona i będzie wymagała od nas większego zaangażowania. Możemy spróbować wyczyścić styki - często przynosi to efekt, gdy pompa głębinowa przed dłuższy czas nie była konserwowana.

Jeśli problemem jest nieprawidłowe ciśnienie w zbiorniku, warto zdecydować się także na zainstalowanie przełącznika sterującego ciśnieniem na hydroforze. Do innych samodzielnych metod przywrócenia urządzenia do życia należy także wymiana wyłącznika ciśnieniowego pompy głębinowej. Pamiętajmy, aby umieszczać w urządzeniu nowe termiki dopiero w momencie, gdy zdiagnozujemy przyczynę problemu. W przeciwnym razie poniesiemy tylko zbędne koszty, a błąd nadal nie zostanie rozwiązany. W razie bardziej skomplikowanych sytuacji zaleca się konsultację ze specjalistą, który zdiagnozuje problem w urządzeniu i pomoże je ponownie uruchomić.