Co to jest pompa wielostopniowa?

W momencie, gdy niemożliwe lub nieopłacalne staje się podłączenie do sieci wodociągowej zaczynamy poszukiwać alternatyw, jakimi są pompy. Mało kto jednak wie, że istnieje kilka typów tego rodzaju urządzeń, które pozwalają nam łatwo i bezpiecznie zaopatrywać się w wodę.

Jak działa pompa wielostopniowa?

Zadaniem tego rodzaju urządzeń jest pompowanie wody ze studni do instalacji. Wyróżniamy jednak ich dwa podstawowe modele: jedno- oraz wielostopniowe. Obie charakteryzują się podobnym mechanizmem działania, jednak różnią się przede wszystkim swoją konstrukcją. Urządzenie jednostopniowe wyposażone jest wyłącznie w jeden wirnik. Modele wielostopniowe to natomiast urządzenia, których konstrukcja oparta jest na co najmniej dwóch wirnikach, które zostają ze sobą połączone szeregowo. Każdy z elementów stanowi kolejny poziom - stąd właśnie ich nazwa. Jak działa tego rodzaju konstrukcja? Wirnik łopatkowy zaczyna obracać się wokół własnej osi sprawiając, że woda osiąga coraz wyższą energię kinetyczną, a więc także ciśnienie. Ciecz z każdym poziomem zyskuje więc coraz większą energię, co pozwala dostać się jej do nawet najwyższych pięter instalacji, do której została podłączona.

Oznacza to jednocześnie, że budowa pompy z kilkoma wirnikami jest znacznie bardziej skomplikowana. Dzięki ich obecności urządzenie generuje odpowiednie dla instalacji ciśnienie i transportuje wodę z głębi ziemi na praktycznie dowolną wysokość. Rozłożenie intensywności pracy na kilka elementów sprawia, że mogą się one cieszyć znacznie lepszą wydajnością, dłuższą żywotnością, a więc także trwałością i bezawaryjnością całego urządzenia, w przeciwieństwie do modeli jedno-wirnikowych, które w tych samych warunkach zużyłyby się dużo szybciej.

Zastosowanie pompy wielostopniowej

Są to modele przystosowane do ciężkiej, intensywnej pracy, jakiej niekoniecznie wymaga dom jednorodzinny. Znajdą za to zastosowanie w zakładach przemysłowych, myjniach, instalacjach grzewczych i innych tego rodzaju obiektach, które wymagają dużego zużycia wody, a także niezawodności oraz wysokiej wydajności.