Różnice między pompą jednostopniową a wielostopniową

Zadaniem tego rodzaju urządzeń jest transport wody z jej źródła do określonego celu, na przykład domu jednorodzinnego, mieszkania w bloku czy zakładu przemysłowego. Pompy wodne, bo to o nich mowa w przygotowanym artykule, występują w dwóch modelach: jednostopniowym i wielostopniowym. Każdy z nich różni się wydajnością, złożonością budowy, a także możliwościami zastosowania. Gdzie sprawdzi się pompa jednostopniowa, a gdzie wielostopniowa? Jaka jest różnica między tymi dwoma wersjami? Tego można dowiedzieć się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Pompa jednostopniowa – jak jest zbudowana i jaka jest jej główna zaleta?

Już sama nazwa modelu wskazuje, że tego rodzaju urządzenie cechuje się nieco mniejszą złożonością, jeśli chodzi o jego budowę. O tym, czy pompa wodna jest wielostopniowa czy jednostopniowa, świadczy ilość wirników mających za zadanie, dostarczyć przepływającej cieczy energii kinetycznej, zwiększając tym samym jej ciśnienie. Jednostopniowe modele wyposażone są w pojedynczy wirnik. Atutem nieskomplikowanej budowy tej pompy wodnej jest to, że cechuje się ona zwiększoną bezawaryjnością - jest mniejsza liczba elementów, które mogą się zepsuć.

Pompa wielostopniowa – budowa oraz atuty jej posiadania

Ten model, w odróżnieniu od jednostopniowego odpowiednika, posiada wiele wirników, które mają za zadanie nadać większego ciśnienia, przepływającej przez nie cieczy. Taka pompa cechuje się więc nieco zwiększoną wydajnością, a zarazem możliwe jest osiągnięcie większego ciśnienia wody w instalacji wodnej. Przez to pompa wielostopniowa doskonale sprawdzi się w wysokich budynkach, na przykład wielokondygnacyjnych blokach mieszkalnych, aby dostarczyć wodę do wyżej położonych mieszkań.

Gdzie lepiej sprawdzi się pompa wielostopniowa, a gdzie jednostopniowa?

Pierwszy z wymienionych modeli lepiej sprawdzi się w budynkach wielokondygnacyjnych, między innymi blokach mieszkalnych. Ponadto znajdzie swoje zastosowanie też w zakładach przemysłowych - przetwórczych i produkcyjnych. Z kolei jednostopniowe pompy mogą być wykorzystywane na przykład w dostarczaniu wody do domów jednorodzinnych, gdzie ciecz nie musi pokonywać w tak dużym stopniu siły grawitacji, aby znaleźć się w instalacji grzewczej czy kranie.