Pompy pionowe (wielostopniowe): w jakim celu się je stosuje?

W tym artykule dowiedzą się Państwo więcej na temat specjalistycznego rodzaju urządzeń, jakimi są pompy pionowe, inaczej zwane również wielostopniowymi. Zapraszamy do zapoznania się z pełną charakterystyką sprzętu, umożliwiającego skuteczne tłoczenie cieczy w każdych warunkach.

W jakim celu stosuje się pompy pionowe?

Aby wyjaśnić dokładne zastosowanie tego rodzaju urządzeń, należy najpierw zacząć od opisania sposobu ich działania. Pompa pionowa nie bez przyczyny nazywana jest również wielostopniową. Wykorzystuje ona mechanizm szeregowo połączonych wirników (stopni). Każdy z nich podnosi ciśnienie cieczy w instalacji, dlatego im więcej wirników zostało zastosowanych w danym modelu urządzenia, tym większe będzie ciśnienie końcowe. Urządzenie w ten sposób zapewnia stały, odpowiednio wysoki poziom ciśnienia, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Dzięki tak stworzonej konstrukcji, pompy pionowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba podniesienia ciśnienia np. w przypadku zbyt nisko lub daleko zainstalowanych w terenie urządzeń, niedostatecznej wydajności sieci wodociągowej i tym podobnych sytuacji. Zalety konstrukcji klasycznej pompy pionowej tj. ustawienie króćców wlotowego i wylotowego in-line, bardzo krótki korpus przyłączeniowy i wyniesienie silnika na sam szczyt powodują, że możemy minimalizować powierzchnię potrzebną do montażu tych urządzeń i mieć bezproblemowy dostęp do newralgicznych jego części jakimi są silnik elektryczny i uszczelnienie mechaniczne pracujące pod nim. Taki rodzaj budowy ułatwia montaż i podłączenie (coraz popularniejszych) przetwornic częstotliwości oraz poprawia chłodzenie samego silnika. Niezaprzeczalna zaletą jest też łatwość wykonywania wszelkich potrzebnych prac serwisowych przy silniku i uszczelnieniu nie zmuszająca pracowników do ciągłego schylania się nad urządzeniem.

Przykłady zastosowania pomp pionowych

Ze względu na swoją budowę, ten rodzaj sprzętu sprawdzi się w miejscach, w których chcemy zadbać o lepszą wydajność i skuteczność innych urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej. Mogą to być zarówno systemy zaopatrzenia w wodę pitną i użytkową, wysokociśnieniowe układy irygacyjne, obiegowe, zraszające, odwadniające, zasilania kotłów grzewczych, a także pralnie przemysłowe, gospodarstwa rolne, myjnie samochodowe, deszczownice, układy chłodzenia, systemy gaśnicze czy układy płuczące. Zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest praktycznie nieograniczone - mogą one zostać użyte praktycznie wszędzie, gdzie chcemy zwiększyć wydajność ciśnieniową: zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej czy przemysłowej. Jak wybrać odpowiedni dla nas model pompy wielostopniowej? Przede wszystkim przy zakupie należy zwrócić uwagę na jej wydajność, wysokość podnoszenia oraz rodzaj, temperaturę i gęstość cieczy.