Jaką pompę do ścieków wybrać?

W momencie, gdy nasza przestrzeń znajduje się niżej niż poziom kanału ulicznego, niezbędnym wyposażeniem, który pomoże podnieść ścieki do odpowiedniej wysokości jest specjalna pompa.

Jak wybrać pompę do ścieków?

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia jest ogólna ilość ścieków, jaką gromadzi się w ciągu doby w naszych rurach, a także maksymalny chwilowy odpływ ze wszystkich przyborów jednocześnie. Sytuacja nieco inaczej będzie wyglądała w przypadku obiektów, z których korzystamy okresowo np. domki letniskowe. W ich przypadku poza wyborem odpowiedniego urządzenia, nie można także zapomnieć o opróżnieniu zbiornika przed dłuższym okresem nieobecności.

Należy pamiętać jednocześnie, że wydajność sprzętu nie może być niższa od największego odpływu z przyboru oraz o tym, że pojemność zbiornika powinna być dobrana w taki sposób, aby urządzenie uruchamiane zostało przynajmniej jeden raz na dobę. Nieprawidłowo dobrana pompa może powodować zaleganie ścieków, co w efekcie sprawi, że na rurach zacznie gromadzić się osad, a w domu poczujemy nieprzyjemny dla jego mieszkańców zapach.

Przy wyborze sprzętu należy zatem zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry:

  • H - wysokość podnoszenia,
  • Q - wydajność.

Przydatny będzie także specjalny wykres, jaki możemy znaleźć u producentów tego rodzaju urządzeń. Skala przedstawia zależność wydajności od wysokości podnoszenia i naturalnym jest, że wraz z wysokością, wydajność urządzenia jednocześnie maleje. Dlatego wystarczy znać parametry, jakie oczekujemy od urządzenia, aby znaleźć na skali pompę, która spełni wszystkie nasze potrzeby. Co się jednak stanie, gdy urządzenie nie zostanie dobrane prawidłowo? Zbyt mała pompa może nie pomieścić wytwarzanych przez nas ścieków, natomiast taka o zbyt małej mocy nie będzie wstanie dostarczyć cieczy do poziomu kanału ulicznego. Za duży sprzęt odbije się natomiast na naszych kieszeniach – zbyt duży silnik oraz jego wydajność powodują zwiększanie zużycia energii elektrycznej.