Czy zdecydować się na pompę głębinową?

Alternatywą dla podłączenia się do sieci wodociągowej jest wykopanie studni głębinowej, która zaopatrzy nasz budynek w wodę. Są oczywiście sytuacje, w której nie mamy możliwości wyboru, jakim sposobem będziemy ją pozyskiwać, ponieważ gospodarstwo znajduje się w dużej odległości od zabudowy miejskiej, co jest równoznaczne z niemożnością podłączenia się do sieci wodociągowej. Jednak, w pozostałych przypadkach, czy zdecydować się na pompę, czy jednak podłączyć się do miejskiej sieci? O tym przeczytają Państwo w naszym artykule – zapraszamy!

Pompa głębinowa - czym jest?

Jest urządzeniem, które pozwala zaopatrywać budynek w wodę i służy do umieszczenia w specjalnie wykonanej do tego celu studni o średnicy od 2″ do 15″. Dopasowuje się je pod dopuszczalną wydajność studni, w której zostanie umieszczona. Przy wyborze należy także brać pod uwagę wysokość podnoszenia w momencie maksymalnej depresji w studni – od tego czynnika zależeć będzie ciśnienie w instalacji. Zależnie od modelu, na rynku dostępne są urządzenia o wydajności od 0,3 do 72 m³/h, których maksymalna wysokość tłoczenia wody wynosi 300 m.

Pompa głębinowa - za i przeciw

Sytuacją, w której będziemy zmuszeni do zastosowania tego rodzaju urządzenia jest oczywiście brak możliwości podłączenia gospodarstwa do sieci wodociągowej. Zdarza się także, że taka możliwość jest, jednak koszty związane z przyłączeniem się są dla inwestora zbyt wysokie. Wówczas doskonałą alternatywą jest właśnie pompa głębinowa, która zapewni budynkowi stały dostęp do wody.

Podstawową zaletą tego rodzaju urządzenia jest fakt, że raz zrealizowana inwestycja sprawia, że nie musimy martwić się rachunkami za wodę ani rosnącymi co roku cenami. Dodatkowo, dzięki niezależności od sieci wodociągowej ciśnienie w instalacji pozostaje niezmienne (oczywiście wpływ na nie ma przede wszystkim wysokość wód gruntowych), a my nie musimy się martwić obciążeniem sieci, z którymi często do czynienia mają mieszkańcy podmiejskich miejscowości.

Pompa głębinowa to także urządzenie wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa, które sprawiają, że ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne dzięki specjalnie zainstalowanym sterownikom. Odpowiednio dobrane i zamontowane urządzenia są także bezawaryjne, co sprawia, że są doskonałą inwestycją na lata pracy.