ABC łączenia kabli do pomp głębinowych

Montaż pompy głębinowej może nierzadko przyprawić o zawrót głowy. W tym artykule przedstawiamy kilka porad dotyczących łączenia kabli w przypadku tego rodzaju urządzeń. Okazuje bowiem, że kwestia przewodów w przypadku pomp głębinowych nie jest wcale taka oczywista. Do wielu z nich okablowanie nie jest dołączane. Dzięki temu cena wyjściowa jest niższa, a ponadto nierzadko producent może nie wiedzieć na jakiej głębokości użytkownik chciałby swoją pompę zamontować.

Dopasowanie przewodu do głębokości montażu pompy

Pamiętaj, żeby zarówno długość, jak i grubość przekroju kabla, dostosować do głębokości, na jakiej będzie znajdowała się wybrana przez Ciebie pompa. W przypadku, kiedy pompę chcesz zamontować na głębokości 15 metrów, wystarczy Ci mniej więcej tyle samo przewodu (+/- 2 metry). Nie musi być to też przewód grubszy. Co innego jednak, kiedy pompę głębinową zakładasz na głębokości 50 metrów, w takim przypadku potrzebujesz grubszego przewodu - kupując go jednak, musisz się liczyć z nieco większym wydatkiem.

Różne rodzaje przewodów do pomp głębinowych

Decydując się na zakup okablowania do swojej pompy głębinowej, do dyspozycji masz ich kilka rodzajów. Do najtańszych (a zarazem o nieco gorszych parametrach technicznych) zaliczyć można te będące chińskiej produkcji. Koszt takiego kabla oscyluje w okolicy 6 zł za metr. Niemniej posłuży on raczej krótko.

Kolejnym wyborem są przewody polskiej produkcji, których cena wynosi około 10 zł za metr. Takie kable wytrzymują nieco dłużej niż chińskie.

Jeśli jednak poszukujesz naprawdę wysokiej jakości, możesz zdecydować się na kable szwedzkie. Te idealnie nadają się do pomp głębinowych, w których pozyskujemy wodę pitną lub taką, którą przeznaczamy do celów spożywczych. Tego rodzaju przewód oczywiście jest najdroższy spośród wymienionych, jednakże cechuje się zdecydowanie najwyższą jakością.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kable powinny być łączone hermetycznie, ponieważ już ledwie jedna kropelka wilgoci może doprowadzić do zwarcia. Dlatego też lepiej kwestię tę pozostawić specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie w podłączeniu okablowania pomp głębinowych.